Sıkça Sorulan Sorular

Birdirbir dergisi ne zaman yayımlanmaya başladı?

1 Ekim 2006. Eylül 2015 itibari ile son sayısı yayımlanarak dergimizin yayımı sonlanmıştır.

Birdirbir dergisi kimler için hazırlanıyor?

Genel olarak ilköğretim çağındaki, özel olarak ise 9 – 13 yaş arasındaki çocuklar. Bununla birlikte Birdirbir’de bu yaş grubunun altında veya üstünde çocukların da ilgisini çekebilecek sayfalar bulunmaktadır. Ayrıca anne babalar, din eğitim öğretimine ilgi duyan kişiler ya da profesyonel olarak bu alanda görev yapan din eğitimcileri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri, din görevlileri de Birdirbir dergisinden faydalanabilirler.

Birdirbir dergisinin amacı nedir, niçin yayımlanıyor?

Çocukların dinlerini sıkılmadan, hatta eğlenerek öğrenmeleri için.

Birdirbir dergisini kimler hazırlıyor?

Dini ilimlerde ve eğitim konusunda uzman kişiler.

Birdirbir dergisinde bilgiler nasıl veriliyor?

Birdirbir’de bilgiler eğlenceli bir şeklide ve görsel ögelerle desteklenmiş olarak verilir. Derginin genel yaklaşımı “eğlendirerek öğretmek”tir. Çünkü dinimiz “sıkıcı” değildir, iki dünyada da mutluluk vericidir.

Birdirbir dergisinde ne gibi ürünler var?

Şiirler, çizgi öyküler, çeşit çeşit bulmacalar, eğlenceli testler, Peygamber Efendimiz ve arkadaşlarının hayatlarından hikâyeler, bilgilendirici yazılar, karikatürler ve daha neler neler…

Birdirbir dergisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği nedir?

“Din eğitimi ve kültürü” konusunda Türkiye’nin alan odaklı ilk çocuk dergisi olması.

Birdirbir dergisi hangi İslamî grubun yayın organıdır?

Birdirbir dergisi herhangi bir grupla bağlantılı bir dergi değildir. Bağımsız ve her gruba eşit mesafede bir çocuk dergisidir.

Birdirbir dergisinin iletişim kanalları nelerdir?

Posta adresi:Kavacık Mh. Limon(Susuz) Çıkmazı Sk. No.11/A Beykoz/İSTANBUL
Tel/Faks: (+90) 216 481 30 23 pbx
Web: www.birdirbirdergisi.com
E-Posta: bilgi@birdirbirdergisi.com

Dergide yer alan sabit bölümlerin isimleri nedir?

Ayna! Ayna!
Batuta, Yeryüzü Mescidini Geziyor
Çizgi Roman
Dua
Hacivat ile Karagöz
Hayat Bilgisi
Hayta ile Cemşit
Hımm. İlginç
İcat Taci
İlginç Sorular
İsimleriyle Rabbimiz
Kur’an Ansiklopedim
Mutluluk Çağından
Ödüllü Bulmaca
Peygamberimiz Dedi ki.
Zorbul Zehra’nın Köşesi

“Ayna! Ayna!” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Kendinizi tanıyor musunuz? Aynaya bakmaya ne dersiniz? Bu bölüm kendi kişiliğinizi tanımanız ve öz değerlendirme yapmanız için size bir ayna tutuyor. Bu bölümdeki soruları cevaplarken hem eğlenecek hem de kendinizi değerlendirme imkânı elde edeceksiniz.

“Batuta Yeryüzü Mescidini Geziyor” başlıklı bölümün içeriği nedir?

“Yeryüzü bana mescit kılındı.” Böyle diyor sevgili Peygamberimiz. Dünyanın her yeri Müslümanın mescididir o hâlde. Ve dünyanın her bir karış toprağı Allah’ın emanetidir bize. Kahramanımız Batuta, kaykayı ile her ay yeryüzü mescidinin farklı bir şehrini geziyor. Hem başka coğrafyalara kanat açmak üzere arkadaşlarını davet ediyor hem de başka coğrafyaları yanımıza, yöremize, evimize getiriyor.

“Çizgi Roman” bölümünün içeriği nedir?

Birdirbir’de, devamını heyecan ve merakla bekleyeceğiniz, kaliteli çizgilerle donatılmış, şahane maceralar sizi bekliyor. Birdirbir’in çizgi romanlarını okumaya başladığınızda bir sonraki sayıyı iple çekeceksiniz.

“Dua” bölümünün içeriği nedir?

Her ay Rabbimizin güzel isimlerinden biriyle dua ederek başlıyoruz Birdirbir sayfalarındaki gezintiye. Haydi, ellerimizi kaldıralım ve başlayalım dua etmeye. Rabbimiz bizi mutlaka duyacaktır.

“Hacivat ile Karagöz” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Yaşadıkları dönemden ayrılıp çağımıza misafir oldular. Artık onlar da internete bağlanıyor, “cep”ten mesaj gönderiyorlar birbirlerine. Değişmeyen şey ise aralarındaki yanlış anlamalar. Karagöz ile Hacivat’ın ilmihal konuları ile bağlantılı ilgi çekici maceraları Birdirbir’de sizi bekliyor.

“Hayat Bilgisi” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Allah’a doğru şekilde kulluk etmenin yollarını öğreneceğimiz bu bölüm de diğerleri gibi yepyeni bir yaklaşımın ürünü.

“Hayta ve Cemşit” sayfalarında neler var?

İki kafadar arkadaşın başından geçen komik olaylar. Hayta ile Cemşit size çok tanıdık gelecek. Çünkü onlar içimizden birileri.

“İcat Taci” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Çılgın mucidimiz İcat Taci, durmadan bir şeyler üretip duruyor. Onun icat ettiği her şeye yer veremeyeceğimiz için her sayıda onun teknoloji harikalarından sadece birini okuyucularımız için seçiyoruz. Eminiz, çok beğeneceksiniz!

“İlginç Sorular” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Bu sayfa gülerken öğrenmek isteyenler için! İlginç bir test sayfası. Bakalım ilginç sorularımıza ne kadar ilginç cevaplar bulacaksınız?

“İsimleriyle Rabbimiz” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Bizi yaratıp bize hayat veren Rabbimiz Allah’tır. Allah’ın, bu kendine özgü adının dışında, başka isim ve sıfatları da var. Her sayıda Rabbimizin bu güzel isimlerinden birini öğreneceğiz.

“Kur’an Ansiklopedim” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Her sayıda Kur’an’dan bir konuyu ele alıyoruz bu bölümde. Bitkilerden hayvanlara, şehirlerden uygarlıklara, peygamberlerden araç gereçlere kadar uzanan geniş bir konu yelpazesi.

“Mutluluk Çağından” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin ve sevgili arkadaşlarının hayatlarından kesitler sunuyoruz bu bölümde. Mutluluk Çağından güzel bir tablo izlemek isteyenlere.

“Ödüllü Bulmaca” sayfalarında neler var?

Birdirbir dergisinin her sayısında o sayının tamamını okuyan okurların cevaplayabileceği bir bulmaca hazırlıyoruz. Bilgiye ve öğrenmeye değer verdiğimizi okurlarımıza göstermek ve onlarla başarılarının sevincini paylaşmak için bu bulmacalar ödüllü!

“Zorbul Zehra’nın Köşesi” başlıklı bölümün içeriği nedir?

Zorbul Zehra, Birdirbir okuyucularının bütün bulmacaları çözebildiğini duymuş ve kafaya koymuş; “Sonunda Birdirbir okuyucularının çözemeyeceği bir bulmaca hazırlayacağım.” diyormuş. Zorbul Zehra’nın hazırladığı zopzor bulmacalar Birdirbir’de bulmaca meraklılarını bekliyor.

Birdirbir dergisine nasıl abone olabilirim?

Dergimizin yayını sonlandığı için yeni abonelik alınmamaktadır.

Örnek Sayımızı İndirip İnceleyin

Birdirbir Dergisi Filistin Özel Sayısı