Sabah Namazına Kalkmak – Sayı 62 (Şubat 2012)

birdirbir-kapak-62Sabah Namazı

Batuta Yeryüzü Mescidini Geziyor

Ah kâğıt! Ne mübarek bir nesnedir. Üzerine ne yazsak, ne çizsek hiç itiraz etmez. Hiç kaprisi yoktur. Kızınca karalar, yırtar, atar; sevinince çiçek yapar, annemize veririz. Ödevlerimizi, cevaplarımızı, hatıralarımızı ona yazarız. Bazen mavi bir araba, bazen bahçesinde meyve ağaçları olan bir ev çizeriz üzerine. Yetmez, kimi zaman bir gemi, kimi zaman da güzel bir uçak yaparız kâğıttan. Daha neler neler… Ee, bu kadar önemli ve sevimli kâğıdı daha yakından tanımaya “hayır” demezsiniz sanırım. Haydi öyleyse…

Çeektiiim!

Bu ay sizden sabah namazını kılan çocukların resmini çizmenizi istiyoruz. İster sulu boya kullanın, ister pastel boya ya da canınız ne isterse! Hatta bilgisayarda bile çizebilirsiniz resminizi. Sonra da resminizle birlikte bir fotoğraf çektirin. Resminiz sizde kalsın, fotoğrafınızı bize gönderin. Unutmayın, fotoğrafta hem sizi hem de çizdiğiniz resmi görmek istiyoruz. Haydi bakalım!

Dua

Her şeye ama her şeye
Can veren Sen’sin, Hayy’sın.
Rabbim! Ömrüm bereketli olsun.

İsimleriyle Rabbimiz

“Sen daima diri, hiç ölmeyecek olan Allah’a güvenip dayan. O’nu hamd ile tesbih et.”
25 / Furkan Suresi, 58. ayet

Hacivat ile Karagöz

Hacivat ile Karagöz neden böyle yerde sürünüyorlar dersiniz? Bir bildikleri vardır elbet!

Hayat Bilgisi

Allah bizden günde beş vakit namaz kılmamızı istemiştir: sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı. Her namazın belli bir vakti vardır ve biz namazlarımızı vaktinde kılar, zamanımızı namaz vakitlerine göre planlarız. Sabah ezanıyla uyanır, “Namaz uykudan hayırlıdır.” diyerek kalkarız namaza. “Erken kalkan erken yol alır.” sözünden hareketle sabah namazıyla birlikte günlük işlerimize başlarız. Sabah namazı sabahın bereketidir. Bir canlılık, bir harekettir bizim için. E öyleyse… Haydi namaza!

Hayta ile Cemşit

Hayta gözlerini açtığında çoktan güneş doğmuştu. O an kendisini bütün derslerden bir almış gibi, bütün golleri yemiş gibi, Cemşit’le kavga etmiş gibi hissetti. Çünkü sabah namazını kılmamıştı. Ağır uykusu yüzünden bol sevaplı sabah namazını kaçırmak tam bir fiyaskoydu! Ama ne yapacağını çok iyi biliyordu. Hem de çok iyi!

İbrahim, Hasan ve Hatice’nin Maceraları

Onbaşı’ya rağmen Musti’nin hatırına yarasalı bahçeye giren Hasan’ın başına neler gelecek? Onbaşı kim? Yarasalı bahçeye giren çocukların toplarını kim, neden doğruyor? Bu bölümde bütün sorularınız cevaplarına kavuşacak!

İlginç Sorular

Farzını kılarken sabah namazının
Bir fıkrasını hatırladım Nasreddin Hoca’nın.
Eyvah! Yanlışlıkla kıkırdadım.
Bozuldu mu şimdi namazım?

Kur’an Ansiklopedim

“Nedir, zaman nedir?
Bir su mu, bir kuş mu?”

diyerek başlıyor Necip Fazıl, “Zaman” adlı şiirine. Çabucak akıp gidiveren, tutmaya çalıştıkça hemen kaçıveren bir şey zaman. Zaman ve zaman birimleri Kur’an’da bir hayli yer alır. Bakalım yüce kitabımız zaman hakkında neler söylüyor?

O (as)

Hz. Peygamber döneminde, Müslümanların hayatının merkeziydi. Müslümanlar beş vakit namazda burada toplanırlardı. Eğitim faaliyetleri burada yapılırdı. Kimsesiz, kalacak yeri olmayan, kendini Kur’an öğrenmeye adamış sahabiler burada kalırlardı. En önemli siyasi, sosyal, askeri, iktisadi kararlar burada verilirdi. Elçiler burada ağırlanır, davalar burada görülürdü. Toplanan zekât ve diğer devlet gelirleri de yine burada saklanırdı. Sizce burası neresi?

Zorbul Zehra’nın Günlüğü

Komşu evlerin lambaları, sözleşip sırayla yanmaya başlamıştı. Dışarıda hızlı adımlarla süzülen gölgeler aynı yöne doğru ilerliyordu. O an ezan daha bir gür yayılıyordu semaya. Güneş henüz doğmamıştı. Vakit gecenin sabahla buluşmasına yakın. Tam da böyle bir zamanda… Hem de hiç beklemediği bir anda… Ne olmuş dersiniz?

Ödüllü Bulmaca

Bu ayki ödüllü bulmacayı doğru olarak çözüp gönderen 100 kişi Birdirbir kırtasiye seti kazanacak. Birdirbir kahramanlarının resimleriyle süslü mektup kâğıtları, zarflar, çıkartmalar, etiketler… Çeşit çeşit! Daha ne bekliyorsunuz? Haydi sarılın kalemlere!

62. sayımızı satın almak için tıklayınız

Etiketler: ,
Dergi İçerikleri kategorisine yazıldı

Örnek Sayımızı İndirip İnceleyin

Birdirbir Dergisi Filistin Özel Sayısı