Oruç – Sayı 1 (Ekim 2006)

birdirbir-kapak-01Editörden…

Arkadaşlar,
Elinizde yepyeni bir dergi tutuyorsunuz. Yepyeni… Sadece ilk sayı olmasından dolayı değil; içeriğinden, resimlerinden, tarzından dolayı da yepyeni bir dergi. Denebilir ki “Bu kadar çocuk dergisi var; yeni birine daha ne gerek var?” İşte biz buna “Dergimizi okuyunca göreceksiniz.” diyerek cevap veriyoruz. Farkımız ne mi? Öncelikle biz, siz arkadaşlarımıza din eğitimi ve kültürü vermeyi hedefleyen bir dergiyiz. Ancak bunu asık suratlı, bilgi yığını, buyurgan, sıkıcı bir tarzda değil, sevecen, usandırmayan, eğlenceli bir şekilde yapmayı düşünüyoruz. Bir yandan bilgilenecek, bir yandan da eğleneceksiniz.

Derginizde olmasını istediğiniz yazılar, türler, çizgiler vs. ne varsa bildirmenizi istiyoruz sizlerden. Bize kendi yazı ve mektuplarınızı gönderebilirsiniz. Sonraki sayılarımızda bunlara imkan oldukça yer vereceğiz. Dergimiz ile ilgili eleştirilerinizi de değerlendirmeye alacağımızı şimdiden belirtelim.

Bu arada ödüllü bulmacamızı cevaplayıp bize gönderen ilk 20 arkadaşımıza da sürprizimiz de olacak. Sakın gecikmeyin.
Mübarek ramazanınızı kutlar, hayırlı ve güzel sonuçlara aracı olmasını dileriz.
Bir sonraki sayımızda görüşmek ümidiyle…
Allah’a emanet olun.

Dua

Rabbimizin güzel isimleri var ve bunlardan hangisiyle ona dua edersek edelim o bizi duyacaktır. Bu ilk sayıda Rabbimize onun Rahman adıyla dua edeceğiz. Dualarınız kabul ola…

İsimleriyle Rabbimiz

Bizi yaratıp bize hayat veren Rabbimiz Allah’tır. Allah’ın bu kendine özgü adının dışında onun özelliklerini anlatan başka isim ve sıfatları da vardır. Bu isim ve sıfatlara Kur’an “esmaü’l-hüsna”, yani en güzel isimler der. Bu sayıda rabbimizin sonsuz rahmetini yansıtan Rahman ismini öğreneceğiz.

Hayat Bilgisi

Bugünlerde mübarek Ramazan başlıyor. Sahurlara kalkıp oruç tutacağız, güzel iftarlar yapacağız. Oruç nasıl tutulur, tuttuğumuz oruçlarla neler elde edeceğiz? Bu sayıda bizi bekleyen bilgiler bunlar.

Hacivat ile Karagöz

Hacivat ile Karagözü bilmeyen yoktur. Ancak bu sefer karşımıza biraz farklı çıkıyorlar. Ama Karagöz yine o eski bildiğimiz Karagöz. Yanlış anlamaya devam ediyor ve olan yine Hacivat’a oluyor.

İcat Taci

Malum Ramazan ayındayız. Mucidimiz Taci de oturmuş, bu Ramazanda insanlara nasıl faydalı olurum diye düşünmüş ve Davarob’u icat etmiş. Davarob ne mi? Bakın görün!
Ne Güzel Gülümsüyor Hilal!
Melek Çe ablan senin gibi birinin, Hilal’in oruçla ilgili heyecanlarını ve neşesini seninle paylaşıyor. Oruç kuşu Hilal’in penceresine kondu mu acaba?

Batuta Yeryüzü Mescidini Geziyor

Batuta almış eline kırmızı kaykayını, başlamış dünyayı turlamaya. İlk durağı yurdumuzun güzel şehri, peygamberler diyarı Urfa. Hangi peygamberler yaşadı diye mi düşünüyorsun? Haydi atla kaykaya!

Rehine

Dost kimdir, dostluk nedir? Dostum ya da arkadaşım dediğimiz kimseler için neler yapabiliriz? Heyecanla okuyacağınız bir dostluk öyküsü Rehine.

Hayta ve Cemşit

İki kafadar arkadaşın oruçla ilgili komiklikleri sana tanıdık gelecek. Çünkü ikisi de içimizden.

Kur’an Ansiklopedim

Ansiklopedimizin bu ayki maddesi “Çocuk Peygamberler”. Bildiğiniz gibi Allah, mesajını insanlara duyurmak için farklı zamanlarda elçiler göndermiştir. Bunlarda bir kısmının çocukluk dönemlerine de Kur’an yer vermiştir. İşte onlar…

Mutluluk Çağından

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin Taif’e yaptığı yolculuğunu ve orada karşılaştığı eziyet ve hakaretlere karşı gösterdiği engin merhametini hayranlıkla seyredeceğiz.

İz Bırakanlar

İstiklal Marşı şairimiz Mehmed Âkif’in kısa bir hayat hikâyesini okuyacaksınız. Sadece bunları mı? Hayır! Onun pek bilinmeyen yönlerini bulacağınız bir bölüm hazırladık.

Oruç Satın Alan Melek

Tuttuğumuz oruçların Allah tarafından bizzat ödüllendirildiğini biliriz. Oruç satın alan meleğin oruçlarımızı alıp karşılığında neler verdiğini hep birlikte görelim.

Peygamberimiz Dedi Ki…

Çağlar öncesinden bizlere unutulmaz altın öğütler bırakmış bir peygamberin ümmetiyiz. Size onun bir hadisini güzel bir çizgi eşliğinde sunuyoruz. Hangi hadisi mi? Açın derginizin sayfalarını, bakın.

Farkı Bul

İki resim arasındaki 8 farkı bulabilecek misiniz? Biraz zorlanacağınızı düşünüyoruz. İddiaya var mısınız?

Ayna! Ayna!

Bakın aynaya ve görün nasıl birisiniz? Bu sayıda merhametli miyiz, ne kadar merhametliyiz gibi özelliklerimizi öğrenebileceğimiz bir aynamız var.

Ödüllü Bulmaca

Dergimizin tamamını okuyan arkadaşlarımızın cevaplayabileceği bir bulmaca hazırladık. Başarıyla çözebilen ilk 20 kişiye ödülümüz var!

İlginç Sorular

Bu sorular tam senlik. Bakalım ilginç sorularımızı ne kadar ilginç cevaplayacaksınız.

Kim, Nerede, Ne Zaman, Ne Yedi?

Ayşe, Ahmet, Yusuf ve Zeynep dünyanın farklı ülkelerinde farklı zamanlarda iftar yapıyorlar. Peki, kim ne zaman, nerede, ne yiyerek iftar etti?

1. sayımızı satın almak için tıklayınız

Etiketler: , ,
Dergi İçerikleri kategorisine yazıldı

Örnek Sayımızı İndirip İnceleyin

Birdirbir Dergisi Filistin Özel Sayısı