Misafirlik Adabı – Sayı 46 (Eylül 2010)

birdirbir-kapak-46Dua

Allah’ım!
Bizi aziz kıl ekmeğin azizliği kadar.
Bizi şerefli kıl güneşin aydınlığı kadar.
Bizi iffetli kıl Hazreti Peygamber kadar.

İsimleriyle Rabbimiz

Yüceler yücesidir O. Şereflidir. O’nun dengi ve benzeri yoktur. Güçlüdür. Gücü kimseninkine benzemez, kimse O’nu yenemez. Her şeyden ve herkesten üstündür, üstün gelir O. O’ndan alır gücünü güçlüler. O’nun verdiği şerefle şereflenir şerefliler. O yüceltirse yüce olur yüceler. O’nun sayesinde üstünlüğe kavuşur üstünler. O değer verirse değerlenir değerliler.

Kur’an Ansiklopedim

Allah, insanları yarattı. Ne de güzel yarattı. Sonra da güzel insanlar, güzel davranışlar sergilesin diye Kitab’ını gönderdi. Kitab’ında bize öğütler verdi. Fark ettiniz mi, Rabbimiz bizi terbiye ediyor? Ne de güzel terbiye ediyor! İşte hepimize Rabbimizin öğütlerinden bazıları…

Hayat Bilgisi

Sevdiklerimizi ve yakınlarımızı ziyaret etmek için ne çok sebebimiz var. Askere gideni, askerden geleni, evleneni, çocuğu olanı, yeni işe başlayanı, okulunu bitireni, hastalananı, bir yakınını kaybedeni, hacca gideni… Mutlu ve üzüntülü günlerinde dostlarımızın, akrabalarımızın, komşularımızın yanlarında olmak ister, onların misafiri oluruz. Bazen de bahane beklemeden sevdiklerimizi görmeye gideriz. Misafirlik güzel de… Onun da bir adabı var. Bakalım, misafir olduğumuzda nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Zorbul Zehra’nın Günlüğü

Zehra bir gün aniden telefon zili ile uyanır. Telefonun öbür ucundan bir imdat çağrısı gelir: “Zehra koş! Sana ihtiyacımız var.” Acaba Zehra’yı kim çağırdı? Bütün bulmacaları çözen Zehra, bu problemi çözebilecek mi?

Zorbul Zehra’nın Köşesi

Zehra dur durak bilmiyor. Bulmaca hazırlıyor, bulmaca çözüyor. E siz de çözün!

Peygamberimize Adanmış Sayfa

40 güzel söz… 40’ı da birbirinden güzel 40 güzel söz… Hepsi aynı güzel ağızdan çıkmış, Birdirbir’in sayfalarında aynı resimde bir araya gelmiş. 40 hadisin 40’ı da tek 1 resimde!

Çizgi Öykü: Misafir Kime Geldi?

– Misafir bize geldi.
– Yok, bize geldi.
– Hayır, bize geldi.

Bu misafir kime geldi?

İHH Maceraları

Bu adam da kim? Ateşin başında ne yapıyor öyle? Ya o elindeki ne? Aa bir kaplumbağa! Peki kaplumbağanın bu öyküde ne işi var?

Hayta İle Cemşit

Hayta’nın bir misafiri var. Oysa Hayta’nın canı bilgisayarda oyun oynamak istiyor. Büyük sorun! Ve bu sorunu tek bir kişi çözebilir! Sizce kim?

Hacivat İle Karagöz

Yer, Karagöz’ün evi. Neredeyse bütün mahalle orada. E neler oluyor burada?

Batuta Yeryüzü Mescidini Geziyor

Bir yolculuğa çıkarken yanınıza sadece üç şey almanıza izin verilse… Ama sadece üç şey. Ne alırsınız? Kaykay? Müzikçalar? En sevdiğiniz oyuncağınız? Bu soruya Batuta’nın verdiği cevabı öğrenmek ister misiniz?

Çeektiiim!

Camilere koştular. Şadırvanı buldular. Kolları sıvadılar. Abdest aldılar. İşte fotoğrafları!

İcat Taci

İcat Taci bugünlerde kütüphaneden çıkmıyor. Ama bu kütüphane sizin bildiğiniz kütüphanelerden değil.

Etiketler:
Dergi İçerikleri kategorisine yazıldı

Örnek Sayımızı İndirip İnceleyin

Birdirbir Dergisi Filistin Özel Sayısı