Kelime-i Tevhid – Sayı 60 (Aralık 2011)

birdirbir-kapak-60De ki: O Allah Birdir!

Batuta Yeryüzü Mescidini Geziyor

Haydi çabuk olun! Vakit az, gidecek yer çok! Yolculuğumuza İstanbul’dan başlayıp Ankara’ya, Kastamonu’ya, oradan da Kahire’ye gidip tekrar İstanbul’a döneceğiz. Bu ayki yolculuğumuz İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Âkif’in hayatına.

Çektim

Birdirbir okurları pek çalışkan… Bakın, sofra kurma işini üstlenmişler. Fotoğraflar gösteriyor. Bununla yetinmeyecekler, yemekten sonra bulaşıkları da yıkayacaklar. Evet, bildiniz! Bir dahaki aya bulaşık yıkarken çekilmiş fotoğraflarınızı istiyoruz. Haydi alın süngerleri elinize ve… Gülümseyin!

Dua

İsmini zikredeyim,
Sen’in adındır Azim.
Her gün tesbih edeyim:
Sübhane Rabbiye’l-Azim.

İsimleriyle Rabbimiz

O öyle ulu, öyle büyük, öyle azametlidir ki aklımız bile almaz. Bir adı da Azim’dir O’nun. “İsimleriyle Rabbimiz” sayfalarında bu ay Rabbimizin Azim ismiyle tanışıyoruz.

Hacivat ile Karagöz

Hacivat’ta bir bezginlik, bir yorgunluk… Sormayın. Üzerine bir ağırlık çökmüş sanki. Bir eğlence, bir rahatlık arıyor, bulamıyor. Neyse ki Karagöz yetişiyor imdadına.

Hayat Bilgisi

Allah’ım… Sana inanıyorum. Senin en yüce varlık olduğuna, hiçbir şeye muhtaç olmayıp herkesin ve her şeyin sana muhtaç olduğuna inanıyorum. Senin gücün her şeye yeter. Göklerde ve yerde ne varsa sahibi sensin. Sen birsin ve biriciksin.

Hayta ile Cemşit

Havada dehşet güzel kurabiye kokusu vardı. Yağmur damlaları pıt pıt yere düşüyordu. Hayta ile Cemşit ise tatlı mı tatlı sohbet ediyorlardı. Acaba ne konuşuyorlardı?

İcat Taci

“Kim ağaç dikerse Allah onun için, ağaçtan yetişen ürün miktarınca sevap yazar.” İcat Taci bu hadisi okumuş ve hemen kolları sıvamış. Bakın ne icat etmiş?

İbrahim, Hasan, Hatice

Gizemli kutunun sırrı çözülüyor. Uzun bir yolculuğun ardından İbrahim bir kapıyı tıklatıyor. Kapının arkasında bakalım onu neler bekliyor?

İlginç Sorular

Kaf Dağı’nın padişahının “İr” adındaki kızı, Temizlik Ve Hijyen İmandandır Derneği’nde yemek yedikten sonra namaza dururken ne söyler? Yok, yok… Bu soru böyle değildi. Bütün sorular birbirine karıştı. Siz en iyisi İlginç Sorular’ı okuyun.

Kur’an Ansiklopedim

O birdir, biriciktir. Evrenin ve tüm varlıkların tek sahibidir. Dağlar, kuşlar, melekler hep O’nu över. Bakın yüce kitabımız O’nu nasıl anlatıyor?

O (as)

İftira, hakaret, alay, işkence… Mekke müşrikleri İslam’ın yayılmasına engel olmak için tüm güçleriyle çalışıyorlar, Peygamberimizi bir an bile rahat bırakmıyorlardı. Neler yapmamışlardı ki onu vazgeçirmek için! Fakat nafile. Bakın şimdi yeni bir hain plan daha kuruyorlar.

Ödüllü Bulmaca

Hikâye okumayı sever misiniz? Öyleyse durmayın, hemen bulmacamızı çözün. Çünkü EDAM Karakter Okulu Kitaplığından 10 kitaplık Değerler Eğitimi Öyküleri dizisi sizi bekliyor. Renkli, resimli, şirin mi şirin 10 kitap! 10’u birden tam 25 kişiye! Haydi, sarılın kalemlere!

Öykü

“Ben Sadece Bir Taşım!” Hübel’in dilinden bir tevhid öyküsü… Hatice Işılak yazdı, Reza Hemmatirad resimledi. Birdirbir okurları için…

60. sayımızı satın almak için tıklayınız

Etiketler: ,
Dergi İçerikleri kategorisine yazıldı

Örnek Sayımızı İndirip İnceleyin

Birdirbir Dergisi Filistin Özel Sayısı